مقالات

انواع سیم مفتول استیل و بررسی انواع استانداردهای آن

انواع سیم مفتول استیل

انواع سیم مفتول استیل

سیم مفتول استیل همان شمش آلیاژ استیل است که بیش‌تر در مصارف خاص مثل، تولید لوله غیر سایز استیل، شفت استیل و… استفاده می‌شود. این محصول در گرید‌های مختلف از نظیر، استیل ۳۰۴، استیل ۳۲۱، استیل ۳۱۶ و میلگرد ۴۲۰ تولید و عرضه می‌شود. سیم مفتول استیل از فولاد ضد زنگ تولید شده است، فولاد‌های ضد زنگ جزء فولاد‌های ویژه‌ای هستند که مقاومت آن در برابر خوردگی باعث شده در مصارف گسترده‌ای بکار برده شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع سیم مفتول استیل و گرید‌های آن بپردازیم.

سیم مفتول استیل

سیم مفتول استیل از لحاظ خاصیت مکانیکی و فیزیکی بسیار انعطاف‌پذیر و نرم است. خاصیت انعطاف‌پذیری این محصول باعث شده در بسیاری از موارد به ویژه صنعت کاربرد داشته باشد. اصلی‌ترین کاربرد سیم مفتول استیل در صنعت، ساخت کابل است.

این کاربرد به دلیل استحکام بالای مفتول در برابر چکش پذیری می‌باشد. مفتول استنسیل استیل در برابر خوردگی، سایش، گرما و ضربه نسبت به جنس‌های دیگ مقاومت بالایی دارد‌، همچنین این مفتول در برابر زنگ، مواد آلی و غیر آلی، رسوبات و مواردی از این قبیل مقاوم است. سیم مفتول استیل به صورت شاخه‌ای یا کلاف به فروش می‌رسد. پر مصرف‌ترین سیم مفتول استیل، گرید ۳۰۴ (استیل نگیر) است.

قیمت این مفتول بر اساس نوع و گرید آن تعیین می‌شود. سیم مفتول استنسیل استیل، دارای عناصر nI  و cR بوده و امروزه در صنایع پیشرفته‌ دنیا نقش مهمی را ایفا می‌کند.

سیم مفتول استیل معمولا از فولاد کم کربن ساخته می‌شود. برای مثال؛ بر اساس استاندارد جهانی DIN EN ISO 16120-2  متریال C32D، بر اساس استاندارد ASTM A510M  متریال 1008 و یا بر اساس استاندارد GOST30136  متریال  Ct0M گرید‌های استفاده شده در تولید انواع سیم مفتول استنسیل استیل می‌باشد‌.

مفتول استیل

انواع استانداردها و گریدهای سیم مفتول استیل

انواع سیم مفتول استیل به دو دسته CHQ و EPQ  تقسیم می‌شود که در این بخش انواع را بر اساس گرید معرفی می‌کنیم.

 • سیم مفتول استیل CHQ؛

یکی از انواع سیم مفتول‌های استیل که دوام و مقاومت بالایی دارد، سیم مفتول استیل CHQ است. این سیم مفتول در برابر عوامل محیطی مختلف از قبیل نور خورشید، رطوبت، آب و… دچار خوردگی، تغییر یا اکسیداسیون نمی‌شوند. از کاربرد‌های مهم سیم استیل می‌توان به محافظت از زمین‌های کشاورزی، مراتع و… همچنین در صنعت پیچ، پرچ و میخ اشاره کرد.

 • سیم مفتول EPQ؛

این سیم مفتول‌ نسبت به CHQ از ظرافت بالایی برخوردار است. مقاومت و دوام بالا و همچنین انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری مفتول موجب شده در ساخت تجهیزات آشپزخانه، دوچرخه سازی، سبد، موتور و …. محصولی پرکاربرد به شمار برود.

 • سیم جوش استیل

یکی دیگر از انواع سیم مفتول استیل که به عنوان ماده تکمیل کننده جوشکاری بکار می‌رود، سیم جوش استیل است. این مفتول تنها در برخی از فرآیند‌های جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • سیم مفتول گرید ۳۰۴

یکی دیگر از پرکاربرد‌ترین انواع سیم مفتول استیل ضد زنگ، سری ۳۰۴ و ۳۰۰ است. این محصول از مقاومت کششی فوق‌العاده‌ ۶۲۱ مگاپاسکال یا ۹۰ ksi با دمای عملیاتی ۱۵۹۸ oF (870 oC)  برخوردار است.

 • سیم مفتول استیل گرید ۳۲۱

این سیم مفتول برای کاربرد‌هایی با دمای ˚C900 مناسب می‌باشد. مفتول استیل از مقاومت بالا، استحکام زیاد در مقابل خوردگی در محیط‌های مرطوب و شرجی، ثبات فلزی و… برخوردار است.

 1. گرید ۳۲۱ قابلیت جوش‌پذیری، شکل پذیری و چقرمگی بالایی دارد.
 2. سیم مفتول استیل گرید ۳۲۱ به دلیل نداشتن سطح پولیش، برای مصارف دکوراتیو مناسب نمی‌باشد.
 3. سیم مفتول ضد زنگ آنیل شده از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی شبیه گرید ۳۰۴ است.‌
 4. این گرید اغلب در ساخت قطعات کوره، سرند‌های داغ و مبدل‌های حرارتی استفاده می‌شود.
 5. در جوشکاری با این گرید از گاز محافظ ارگون خالص باید استفاده کرد.

 

 • سیم مفتول استیل گرید ۴۲۰

سیم مفتول استنسیل گرید ۴۲۰ حاوی ۱۲ درصد کروم می باشد. این مفتول در شرایط آنیل شده قابلیت انعطاف‌پذیری فوق العاده‌ای دارد، اما به سختی می‌تواند راکول HRC500 که بالاترین سختی‌ در گرید‌های مفتول ضد زنگ است را با ۱۲ درصد کروم دست یابد.

 1. این مفتول مقاومت کم‌تری در برابر خوردگی نسبت به گرید‌های دیگر دارد.
 2. محدوده دمایی عملیاتی سیم مفتول استیل گرید ۴۲۰ به علت ناتوانی در انعطاف‎پذیری مفتول در دمای زیر صفر درجه و ضعیف شدن سختی در حرارت دمای بالا، دارای محدودیت است.
 3. مفتول استیل ۴۲۰ از قابلیت ماشینکاری مناسبی برخوردار است.
 4. برای عملیات حرارتی جهت افزایش سختی کار باید مفتول با ˚C1035-980 حرارت داده شود سپس در هوا یا روغن کوئنچ شود.
 5. پیش از انجام جوشکاری مفتول باید ˚C320-150 و بعد از جوشکاری تا ˚C760-610 حرارت داده شود.‌
 6. مهم‌ترین کاربرد‌های سیم مفتول استیل ۴۲۰ در ساخت کارد و چنگال، تیغه چاقو و ابزار جراحی است.
 • سیم مفتول استیل گرید 316

سیم مفتول استیل یک آلیاژ فولادی است که حاوی ۱۰ درصد کروم می‌باشد. این مفتول در برابر خوردگی، ساییدگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد. به محض اضافه کردن کروم به استیل، یک لایه نازک از اکسید فلزی روی سطح فلز به وجود می‌آید که مفتول را از مواد خورنده و مواد شیمیایی نگهداری می‌کند.

یکی از گرید‌های سیم مفتول استیل، گرید ۳۱۶ است که از ۱۰ الی ۱۴ درصد نیکل، ۱۶ الی ۱۸ درصد کروم، ۲ الی ۳ درصد مولیبدن و مقدار اندکی کربن تولید شده است. در صورت افزودن مولیبدن به مفتول استیل گرید ۳۱۶ مقاومت آن در برابر خوردگی و ساییدگی افزایش می‌‌یابد.

با افزودن آلیاژ‌های دیگر ویژگی آن بیش‌تر شده و جزء مفتول‌های پرکاربرد شمرده می‌شود. سیم مفتول گرید ۳۱۶ برای محیط‌هایی که خورنده هستند مثل، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های شیمیایی و تجهیزات دریایی بهترین گزینه محسوب می‌شود.

انواع مفتول استیل

 • سیم مفتول استیل فلزی

یکی از مهم‌ترین و پرکاربرد‌ترین مفتول در صنایع گوناگون، سیم مفتول استیل فلزی است. مفتول‌ها در متریال مختلف از قبیل، پلیمر، سیم فولادی، استیل، مس و… تولید می‌شوند. از موارد استفاده سیم مفتول استیل فلزی می‌توان به ساخت انواع توری‌های فلزی اشاره کرد. به طور کلی این محصول به دو دسته سیم مفتول استیل فلزی فابریک و غیر فابریک تقسیم می‌شود‌.

 1. سیم مفتول استیل فابریک: سیم مفتول توسط فرایند کششی از ۵.۶ تبدیل به مفتول فابریک می‌شود.
 2. سیم مفتول استیل غیر فابریک: برخی از مفتول‌ها توسط تسمه فولادی تولید می‌شوند که به آن‌ها سیم مفتول استیل غیر فابریک می‌گویند. مهم‌ترین کاربرد‌های این محصول در ساخت انواع توری‌ها، رابیتس، محوطه سازی، سیم جوش و مواردی از این قبیل است.

نتیجه‌گیری

در این نوشته توانستیم انواع سیم مفتول استیل را بر اساس گرید و استانداردها مورد بررسی قرار دهیم. سیم مفتول استیل یکی از سیم مفتول‌های فولادی است که مقاومت و استحکام بسیار بالایی نسبت به زنگ زدگی و سایش دارد. قیمت این محصول در مقایسه با قیمت سیم مفتول گالوانیزه و  مفتول سیاه گران‌تر است.

محصولات فولادی که از متریال فولاد ضد زنگ تولید می‌شوند، قیمت بالاتر‌ی نسبت به محصولات فولادی ساخته شده از فولاد کربن دارد. جهت خرید سیم مفتول استیل و کسب اطلاع بیشتر در خصوص قیمت کافیست، با شماره‌های مندرج در سایت مجموعه فولکا تماس حاصل کنید‌.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها