مقالات

تفاوت استیل 304 و 316

تفاوت استیل 304 و 316
استیل ضد زنگ در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساخت این فولادها از عناصری مثل نیکل و کروم به عنوان عناصر آلیاژی اصلی بکار می‌رود، بنابراین در برابر خوردگی و بارهای مکانیکی دوام و مقاومت بالایی دارند. استنسیل استیل گرید‌های مختلفی دارد که رایج‌ترین آن استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ است. زمانی که این گریدها را با هم مقایسه می‌کنیم، به سختی می‌توان تفاوت بین آنها را مشخص کرد. حال در این مقاله قصد داریم به تفاوت استیل 304 و 316 بپردازیم.

استیل 304

یکی از رایج‌ترین گرید‌ها در میان مفتول استیل ، استیل ۳۰۴ است. این گرید در برابر خوردگی مقاومت و استحکام بالایی داشته و این موضوع باعث شده در بسیاری از موارد کاربرد داشته باشد. در ساخت استیل ۳۰۴ از ۱۶ الی ۲۴٪ کروم ۳۵٪ نیکل و مقدار کمی منگز استفاده شره است. استیل‌های ۳۰۴ گرید ۸ الی ۱۸ حاوی ۱۸٪ کروم و ۸٪ نیکل بوده که این محصول بیشترین کاربرد را در صنایع دارد. استیل ۳۰۴ در مصارفی مثل آشپزخانه، ساخت دکوراسیون، ظروف مواد غذایی، مبلمان و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود؛ چرا که مقاومت بالایی در برابر اسیدهای اکسید کننده دارد. علاوه بر مواردی که گفته شد، این گرید دارای یک نقطه ضعف است که، استیل ۳۰۴ در برابر خوردگی ناشی از محلول‌های کلرید سدیم یا محیط‌های شور مثل اقیانوس‌ها حساسیت بالایی نشان می‌دهد.

استیل 316

استیل ۳۱۶ یکی از پر مصرف‌ترین گرید در میان فولاد ضد زنگ به شمار می‌رود. خصوصیات فیزیکی و مکانیکی این آلیاژ تقریباً شبیه استیل ۳۰۴ بوده و تنها تفاوت این دو در ۲٪ مولیبدن است که در  ترکیب استیل ۳۱۶ بکار رفته است. این آلیاژ مقاومت بالایی در برابر خوردگی، حلال‌های صنعتی و کلریدها دارد. مهم‌ترین کاربرد فولاد ضد زنگ ۳۱۶ در صنعت، فراورده‌های مواد شیمایی، محیط‌های شور مثل، مناطق ساحلی و… می‌باشد. از ویژگی‌های این گرید می‌توان به، غیر واکنشی بودن اشاره کرد، که در ساخت ابزار‌های جراحی پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلاف مفتول استیل

تفاوت استیل 304 و 316

برای این که بتوانید بهترین گرید را بشناسید باید شناخت دقیقی از مشخصات فنی و دامنه کاربرد آن داشته باشید. بعد از شناخت کافی گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ استیل را بر اساس کاربرد، خواص، قیمت، مقاومت در برابر دما و مقاومت در برابر خوردگی بسنجید سپس؛ بهترین گرید را انتخاب کنید. در ادامه به تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ اشاره می‌کنیم.

تفاوت استیل 304  و 316  در خواص

اولین تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در خواص آنها است که شامل؛ خواص مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی می‌شود. خواص این آلیاژ‌‌ها بسیار مهم بوده چرا که، ارتباط مستقیمی با قیمت و نحوه استفاده از آن دارد و خود محصول از روش تولید و عناصر موجود در ساختار تاثیر می‌پذیرد.

تفاوت در ترکیب شیمیایی؛

مهم‌ترین تفاوت این دو گرید، در مقدار استفاده نیکل و مولیبدن است. همین موضوع باعث تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ شده به گونه‌ای که در استیل ۳۱۶ مقدار زیادی مولیبدن بکار رفته و در برابر خوردگی استحکام زیادی دارد. گرید‌های کم کربن این آلیاژ‌ها به صورت ۳۰۴L و ۳۱۶L نمایش داده می‌شود.

تفاوت در خواص فیزیکی

تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در خواص فیزیکی به اندازه‌ای نیست، که قابل مشاهده باشد. در فرایند تولید این دو آلیاژ از مقدار مساوی عناصر استفاده کرده‌اند، به همین دلیل خواص فیزیکی ۳۰۴ و ۳۱۶ تقریباً مشابه یکدیگر است. در جدول زیر تفاوت دو استیل بیان شده است؛
گرید نقطه ذوب چگالی g,cm مدول الاستیک Gpa انبساط حرارتی 1,k هدایت حرارتی w,m.k
304 1400_1450 8 193 172×1-6 16.2
316 1370_1400 8 193 15.9×10-6 16.3
 

تفاوت در خواص مکانیکی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فولاد ضد زنگ، مقاومت مکانیکی فوق العاده آن‌ها است. از آنجایی که دوام و مقاومت استیل در برابر خوردگی حائز اهمیت است، اما این مواد باید از استحکام مناسبی برخوردار باشد تا در طول استفاده دچار خرابی و خوردگی نشود. مقایسه استیل 304 و 316 از نظر خواص مکانیکی در جدول زیر آورده شده است.
گرید استحکام تسلیم Mpa استحکام کششی mpa سختی HRC مقدار تغییر طول ٪
304 195 500_700 130_180 45
316 2.5 510_710 180_130 50
   

فرق استیل 304 و 316 در کاربرد

کاربردهای استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ تقریباً مشابه هم بوده، به طوری که هر دو در برابر خوردگی و قرارگیری در محیط‌های مرطوب مقاوم هستند. از استیل ۳۰۴ بیشتر در مصارف عمومی نظیر؛ ساخت ابزار جراحی، دکوراسیون، سینک آشپزخانه، ظروف نگهدارنده مواد غذایی و صنایع استفاده می‌شود. اما استیل ۳۱۶ در مصارفی که حساسیت به خوردگی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای مثال؛ ساخت تجهیزات پزشکی، مخازن و بویلرها، تجهیزات فرآوری مواد شیمیایی و در صنایع دریایی کاربرد دارد. به طور کلی، استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در ساخت مقاطع استیل همانند؛ انواع نبشی، پروفیل، میلگرد، ناودانی و لوله استفاده می‌شود.

تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در مقاومت به دما

ورق استیل ۳۰۴ در برابر دماهای متوسط مقاومت خوبی داشته و در مقابل دمای بالا درصد کارایی آن کاهش پیدا می‌کند. اما ورق استیل ۳۱۶ قادر به تحمل دمای بالاتر از استیل ۳۰۴ را داشته و بر خلاف آن، در محیط‌هایی با دمای بالایی یا هنگام قرارگیری در معرض اسیدهای حرارتی به خوبی عمل می‌کند. مفتول استیل

تفاوت قیمت استیل 304 و 316

از آنجایی که قیمت استیل گران‌تر از فولاد است، اما در بین این دو گرید استیل ۳۱۶ نسبت به استیل ۳۰۴ از قیمت بالاتری برخوردار است. دلیل آن هم استفاده بیشتر از نیکل و مولیبدن در ترکیب شیمیایی آن می‌باشد.

فرق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در مقاومت به خوردگی

ورق استیل ۳۰۴ در برابر خوردگی استحکام بالایی داشته به خصوص در برابر اسیدهای ضعیف و محیط‌های خلاء عملکرد خوبی نشان می‌دهد. اما در مقابل محیط‌های مرطوب، ساحلی، اسید‌های قوی و… به مرور زمان خورده می‌شود. ورق استیل ۳۱۶  مقاومت بالایی در برابر خوردگی، محیط‌های ساحلی و اسید‌های قوی دارد. افزودن مقدار کم مولیبدن به ترکیب استیل ۳۱۶ موجب افزایش دوام آن نسبت به خوردگی شده است.

استیل 304 بهتره است یا 316

اگر به دنبال استیلی با کاربرد بالا، مقاومت در برابر خوردگی و دمای بالا هستید، بهترین گزینه برای شما استیل ۳۱۶ می‌باشد. اما اگر برای مصارف عمومی با بودجه کمتر به دنبال خرید استیل هستید، استیل ۳۰۴ برای شما مناسب است. با این که می‌توان از استیل ۳۱۶ به دلیل خواص بهتر در موارد بسیاری استفاده کرد. اما برخی مواقع این انتخاب‌ها مناسب نیست، بنابراین در پاسخ به این سوال که استیل ۳۰۴ بهتر است یا ۳۱۶ باید گفت؛ نوع انتخاب به خواص و کاربرد مد نظر بستگی دارد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله توانستیم به تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ بپردازیم. ویژگی‌های اختصاصی هر کدام را توضیح دهیم. استنسیل استیل ابزار مقاومی در برابر پوسیدگی و اکسید آهن است که در میان فولادهای ضد زنگ، ورق‌های استیل ۳۰۰ مقاومت بالایی دارند. این ورق‌ها به خودی خود به دو دسته استیل ۳۱۶ و ۳۰۴ تقسیم می‌شوند که در قسمت بالا به آن‌ها پرداخته شد. اگر قصد خرید استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ را با کیفیت عالی و قیمت مناسب دارید حتما به وب سایت فولکا به صورت آنلاین مراجعه کنید. همچنین در صورت هر گونه سوال کافیست با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان پاسخگو شما را راهنمایی کنند.
0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها