اخبار

رقابت بر سر سیم و کابل معضل کالای غیر استاندارد

کابل

کالای غیر استاندارد در صنعت سیم و کابل

ورود دستگاه‌های مدرن به چرخه تولید سیم و کابل می‌تواند سبب پیشرفت و سرعت تولید شود و از این رهگذر گوی رقابت را از تولید کنندگان سیم و کابل غیر استاندارد ربود.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات موجود در صنعت سیم و کابل، وجود محصولات غیراستاندارد در بازار این نوع محصولات است. متاسفانه سازمان‌های مربوطه در داخل کشور نظارت کافی را نیز بر این مسئله ندارند و بنابراین محصولات بی کیفیت به راحتی تولید می‌شوند و سپس در بازار عرضه می‌گردند. در واقع اگر این مشکل در صنعت سیم و کابل با یک مدیریت صحیح و اطلاع رسانی کافی مرتفع گردد، به جرئت می‌توان گفت صنعت سیم و کابل در کشور با معضل برجسته دیگری مواجه نخواهد بود.

خوشبختانه مواد اولیه برای تولید انواع سیم مفتول و کابل، مفتول مس و گرانول و   pvc  به وفور در داخل کشور موجود است و هر تولید کننده‌ای به سادگی می‌تواند در کشور این مواد اولیه را برای تولیدات خود تامین نماید.

 

در واقع کشور ما از نظر منابع و معادن مس شرایط بسیار خوبی دارد، و تولید کننده‌های این حوزه به بهترین و مرغوب‌ترین جنس مس دسترسی دارند. اکنون میزان تقاضای مشتریان از سیم و کابل‌های ساخت داخل بسیار بالا است و حتی فرصت‌هایی برای صادرات این محصولات به کشورهای همسایه و کشورهای دورتر نیز فراهم شده است. تمام این موارد حاکی از کیفیت مطلوب سیم و کابل تولید شده در داخل کشور است.

اما متاسفانه همان‌طور که گفته شده رقابتی ناسالم با ورود انواع سیم و کابل‌های غیر استاندارد در بازار داخل کشور پدید آمده است و شرکت‌های تولید کننده این محصولات دچار کاهش تقاضا، آن هم در حد بسیار چشمگیری شده‌اند. در ادامه این مقاله تلاش می‌کنیم عوامل اثر گذار بر این رقابت ناسالم که در نهایت به آشفتگی بازار می انجامد را بررسی نماییم.

مهم‌ترین ویژگی‌ یک کابل استاندارد

شاید قسمتی از معضل مطرح شده در صنعت سیم و کابل متوجه مصرف کننده باشد. در واقع یک مصرف کننده عموما اطلاع کافی از استانداردهای سیم و کابل ندارد. بنابراین نمی‌توانند محصول استاندارد را از محصول غیر استاندارد تشخیص بدهند. رقابت بر سر سیم و کابل از همین‌جا ناشی می‌شود. تولید کننده‌های محصول استاندارد باید استانداردهای یک سیم و کابل با کیفیت را برای مصرف کننده تبیین نمایند. زیرا تمیز دادن این دو نوع محصول تنها از روی شکل ظاهری کاری دشوار و غیر ممکن است.

وزن سیم و کابل استاندارد

اولین نکته در این زمینه که باید مشتریان سیم و کابل با آن آشنا شوند و نیاز به توجه ویژه دارد وزن استاندارد سیم و کابل است. اغلب گمان می‌کنند می‌شود به سادگی و با سبک و سنگین کردن محصول بر روی دست به نتیجه قطعی درباره وزن استاندارد رسید اما این صحیح نیست.

سیم و کابل استاندارد که شامل روکش سیم، وزن مس کار شده در سیم و کابل می‌گردد حدی معین دارد و به هیچ عنوان نباید کمتر یا بیش‌تر از آن باشد. اگر چنین باشد در واقع بیانگر این نکته است که آن سیم و کابل استاندارد نیست. اصولا یکی از روش‌های معمول در ساخت سیم و کابل غیراستاندارد ارزان که رقابت بر سر سیم و کابل را داغ‌تر می‌نماید، کاهش میزان مس و افزایش ضخامت روکش سیم است. در واقع با کاهش سطح مقطع سیم از مواد اولیه اساسی کسر می‌کنند تا در سودآوری نفع بیش‌تری نصیب ببرند. مشتریان نیز بدون اطلاع از خسارات زیان‌بار استفاده از این نوع محصولات بی کیفیت و غیراستاندارد مبادرت به خرید محصول می‌نمایند.

قیمت و نوسانات ارز و بورس

در کشور ما نوسانات بازار بورس و همچنین نوسانات ارز همواره بر روی تمام محصولات تولیدی اثر گذار است. این اثر گذاری نه تنها قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه سبب نقصان در بازار نیز می‌گردد و تقاضاها را کاهش می‌دهد یا گاهی به صورت کاذب افزایش. برای نمونه قیمت داخلی مس همواره حاصل ضرب قیمت بورس لندن و نرخ ارز نیمایی است.

در نهایت محصول نیز با این قیمت در بازار عرضه می‌گردد. اما در سال‌های اخیر و به خاطر رقابتی شدن بازار سیم و کابل گاهی قیمت این محصولات از فرمول مزبور پیروی نمی‌کند و این مسئله‌ای یکه و نادر در جهان به شمار می‌رود که قیمت کالا گاهی بسیار ارزان‌تر از بورس است. افزایش قیمت مس که رابطه مستقیم با افزایش قیمت سیم و کابل در بازار بورس این کالا دارد نیز بی تاثیر در آشفتگی بازار و رقابت بر سر سیم و کابل نیست. در نهایت باید این نکته را نیز یاداور شد که با وجود منابع و معادن عالی مس در کشور و با حضور تولید کننده‌هایی که کالاهای استاتداردی را در این زمینه تولید و در بازار داخلی عرضه می‌نمایند، تولید سیم و کابل در کشور ما با نقصان تکنولوژی مواجه است.

ورود دستگاه‌های مدرن به چرخه تولید سیم و کابل می‌تواند سبب پیشرفت و سرعت تولید شود و از این رهگذر گوی رقابت را از تولید کنندگان سیم و کابل غیر استاندارد ربود.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

تماس با فروش شرکت