اخبار

پیش بینی قیمت ۱۰۰ دلاری سنگ‌آهن در سال ۲۰۲۲

آهن

دنیای معدن: قیمت سنگ‌آهن در معاملات روز جمعه در نتیجه احتیاط سرمایه‌گذاران نسبت به سیاست دولت چین نسبت به وضعیت تولید فولاد این کشور حدود ۳ درصد افت کرد. موسسه مودی همچنان تاکید می کند که قیمت هر تن سنگ آهن در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۰۰ دلار خواهد بود.

 

به گزارش «دنیای معدن» «کردیت سایت» در گزارشی نوشت «جالب خواهد بود که اگر دولت چین محدودیت تولید فولاد خود را بعد از المپیک زمستانی پکن رفع کند». این مؤسسه در ادامه نوشت: «این اقدام با توجه به سیاست بلندمدت چین در راستای کربن‌زدایی از صنعت بعید به نظر می‌رسد اما همچنان باید منتظر بود که فولادسازان چینی با وجود سودآور بودن تمامی زنجیره محصولات فولادی تا چه حد این سیاست را به صورت سفت و سخت پیگیری خواهند کرد».

 

مؤسسه رتبه‌بندی «مودی» پیش از این برآورد کرده بود قیمت هر تن سنگ‌آهن در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۰۰ دلار خواهد بود و این برآورد همچنان بدون تغییر مانده است. اگرچه این میزان کمتر از سال ۲۰۲۱ است اما همچنان یک سطح تاریخی قیمت برای سنگ‌آهن به شمار می‌رود.

 

این مؤسسه می‌گوید تولیدکنندگان سنگ‌آهن چین با کاهش تولید فولاد  چین به دلایل زیست‌محیطی، بحران در صنعت ساختمان و فشار ناشی از محدودیت انرژی در کارخانجات  تولید محصولات فولادی مواجه هستند.

 

بر اساس ارزیابی مؤسسه مشاوره «استیل هوم» قیمت هر تن سنگ‌آهن در بورس آتی دالیان چین با کاهش ۲.۳ درصدی به ۷۲۲ یوان (هر دلار برابر ۶.۳۵ یوان) رسیده  و این در حالیست که قیمت هر تن از این محصول در بازار نقدی با رشد نیم درصدی به ۱۳۲ دلار در معاملات روز پنجشنبه رسید.

 

ارزیابی نشریه متال بولتن از قیمت سنگ‌آهن نشان می‌دهد که قیمت هر تن سنگ‌آهن عیار ۶۲ درصد در بنادر شمالی چین در معاملات روز جمعه با افت ۱.۴ درصدی نسبت به قیمت روز دوشنبه به ۱۲۸ دلار کاهش یافته است.

 

بر اساس گزارش گمرک چین میزان واردات سنگ‌آهن چین در ماه دسامبر ۲۰۲۱ حدود ۱۸ درصد نسبت به ماه نوامبر یعنی یک ماه قبل کاهش یافته  و به ۸۶ میلیون تن رسیده بود. میزان خرید سنگ‌آهن چین در سال ۲۰۲۱  تقریبا به میزان یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل که رکود خرید سنگ‌آهن شکسته شد اندکی کمتر است.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها