اخبار

نوسانات بازار آهن در پایان سال

بازار آهن در پایان سال

نخستین روز هفته درحالی سپری شد که با موجی از افزایش قیمت روزانه آهن آلات روبه‌رو بودیم، به طوری که اغلب آهن‌فروشان بر این موج سوار شده و ادامه افزایش نرخ آهن در روز شنبه نیز مشهود بود.

به گزارش بازار به نقل از آهن پرایس، نخستین روز هفته درحالی سپری شد که با موجی از افزایش قیمت روزانه آهن آلات روبه‌رو بودیم، به طوری که اغلب آهن‌فروشان بر این موج سوار شده و ادامه افزایش نرخ آهن در روز شنبه نیز مشهود بود و تنها تعداد انگشت شماری از محصولات ثبات داشتند و برخی نیز کلا اعلام قیمت نکردند.

گرانی آهن‌آلات در شرایطی درحال پیشروی است که بازار ارز عقب‌نشینی کرده و با کاهش ۴۰۰ تومانی وارد کانال ۲۵ هزار تومانی شد، به طوری که پایان روز گذشته هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمت ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه قیمت آهن
این روزها عوامل متعددی دست‌به‌دست هم داده و افزایش قیمت مقاطع فولادی را رقم زده است، به طوری که این نوسانات روزبه‌روز مشهود بوده و تقریبا دامن همه محصولات را نیز گرفته است.

یکی از محصولاتی که با جدیت تمام روزانه درحال افزایش قیمت است میلگرد آجدار است به طوری که روز گذشته حدود ۱۰۰ الی ۶۰۰ تومان افزایش داشت و حتی برخی از شرکت‌ها قیمت سوم نیز اعلام کردند، اگرچه شمار اندکی از شرکت‌ها نیز از اعلام قیمت‌ها ممانعت کردند.

نرخ روز تیرآهن نیز با افزایش محسوس عرضه شد به طوری که در بخش کیلوفروشی حدود ۱۰۰ الی ۲۵۰ تومان افزایش قیمت رخ داد و در بخش شاخه‌فروشی نیز افزایش ۳۰ الی ۶۰ هزار تومانی مشهود بود.

اما برخی شرکت‌ها در بخش نبشی و ناودانی از اعلام قیمت خودداری کردند و باقی مبادی فروش نیز با افزایش ۳۰۰ الی ۸۰۰ تومانی اعلام قیمت کردند. قیمت روز پروفیل و لوله‌های گازی، صنعتی، داربستی و… عمدتا ثابت بودند اما در عین حال افزایش ۲۰۰ تومانی در تعدادی از شرکت‌ها مشهود بود.

قیمت ورق سیاه نیز حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان افزایش داشت، همچنین نرخ ورق گالوانیزه، روغنی و رنگی نیز با افزایش ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومانی اعلام شد.

در حال حاضر بازار آهن در شرایطی قرار دارد که تحت تأثیر عوامل خارجی و داخلی به طور روزافزون افزایش نرخ مقاطع فولادی را تجربه می‌کند.

مشخصا یکی از این عوامل جنگ روسیه و اوکراین است که به توقف تولید و تجارت مواد اولیه در این کشورها که سهم زیادی در بازارهای جهانی داشتند، منجر شده است.

ارسال سیگنال‌های افزایشی از این جریان به بازار داخلی ایران، افزایش نرخ‌ محصولات فولادی را رقم زده است به طوری که درحال حاضر هیچ عاملی جلودار این افزایش‌ها نیست و حتی سیگنال‌های مثبت مذاکرات وین که تأثیر آن بر روی کلیه بازارها به وضوح مشخص است، در بازار آهن و فولاد بی‌اثر شده است.

از سوی دیگر آنچه در بازار داخلی کشور مشهود است تحرکات تأثیرگذار بورس کالا در افزایش قیمت‌ها است، به عبارتی با افزایش میزان معاملات مواد اولیه همچون آهن اسفنجی، نرخ این محصول افزایش یافته و به صورت زنجیره‌وار بر قیمت محصولات پایین‌دستی از جمله شمش و سایر مقاطع فولادی دیگر اثرگذار است.

ناگفته نماند که ابلاغیه منتشر شده نیز مبنی بر ایجاد ۸ درصدی فاصله قیمتی شمش و میلگرد نیز خود عاملی است که به افزایش نرخ آهن آلات در هفته جاری تداوم می‌بخشد.

به گزارش آهن پرایس، آنچه در بورس کالای روز گذشته مشهود بود رقابت ۴ درصدی آهن اسفنجی بود به طوری که قیمت آن نیز به ۹ هزار و ۵۵۳ تومان رسید.

شمش بلوم نیز به قیمت ۱۶ هزار و ۹۵۰ تومان به فروش رسید که در یک سال گذشته و با وجود بحران‌هایی مانند قطعی برق و گاز به رشد قیمت‌ها منجر شد، بزرگترین نوسان بازار شمش بود.

عملکرد فولادسازان در سال‌جاری
به اعتقاد محمدرضا هوشمند فعال صنعت فولاد، به رغم همه چالش‌ها و موانعی که فولادسازان از ابتدای سال با آن مواجه بودند، صنعت فولاد به طور کلی عملکرد مثبت و قابل قبولی داشته است.

هوشمند به مشکلات این صنعت اشاره کرد و افزود: نبود مدیریتی کارآمد در طولانی‌مدت به زیان این صنعت خواهد بود و اگر چالش‌های پیش رو حل نشود به افت رتبه صنعت ایران از رده دهم منجر خواهد شد.

هوشمند قطعی برق و زیرساخت‌های نامناسب این صنعت که موجب کاهش تولید شد را نیز از موارد منفی این صنعت ذکر کرد. همچنین تعطیلی برخی واحدهای تولیدی و بیکاری شمار زیادی از کارگران و زیان مالی این واحدها از دیگر موارد منفی صنعت فولاد دانست.

وی به نکات مثبت این حوزه نیز اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی سامانه جامع تجارت و ایجاد سیستم واحد و یکپارچه از جمله موارد مثبت این حوزه در سال‌جاری بود. مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد اقدام دولت برای کمک به شرکت‌های تولیدکننده مواد معدنی است که موجب بهبود زیرساخت‌های کشور خواهد شد.

این فعال صنعتی عرضه همه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا را نیز از جمله اقدامات مثبت این حوزه در سال‌جاری دانست.

وی در پایان افزود: با وجود چالش‌هایی که صنعت فولاد از ابتدای سال با آن مواجه شد نهایت تلاش خود را در تولید به کار برد اگرچه انتظار می‌رفت دولت با اعمال مدیریت صحیح و کارآمد مانع از ایجاد مشکلات این‌چنینی شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها