مفتول سیاه

ارسال به سراسر کشور

ارائه فاکتور رسمی

فروش حضوری

ارتباط با کارشناسان فروش

تاریخ بروزرسانی 29ام فروردین 1403

نام محصولمحل بارگیریقیمت روزثبت سفارش
شاخه مفتول سیاه 1.2کارخانه تهرانریال416.000ثبت
شاخه مفتول سیاه 1.4 الی 1.6کارخانه تهرانریال401.000ثبت
شاخه مفتول سیاه 1.7 الی 1.9کارخانه تهرانریال386.000ثبت
شاخه مفتول سیاه 2.0 الی 2.40کارخانه تهرانریال382.000ثبت
شاخه مفتول سیاه 2.50 الی 2.90کارخانه تهرانریال377.000ثبت
شاخه مفتول سیاه 3.0 الی 3.90کارخانه تهرانریال374.000ثبت
شاخه مفتول سیاه 4.0 الی 4.90کارخانه تهرانریال373.000ثبت
شاخه مفتول سیاه 5.0 الی 5.80کارخانه تهرانریال373.000ثبت
شاخه مفتول سیاه 6.0 الی 6.80کارخانه تهرانریال368.000ثبت
نام محصولمحل بارگیریقیمت روزثبت سفارش
کلاف مفتول سیاه 1.2کارخانه تهرانریال411.000ثبت
کلاف مفتول سیاه 1.4 الی 1.6کارخانه تهرانریال396.000ثبت
کلاف مفتول سیاه 1.7 الی 1.9کارخانه تهرانریال381.000ثبت
کلاف مفتول سیاه 2.0 الی 2.40کارخانه تهرانریال377.000ثبت
کلاف مفتول سیاه 2.50 الی 2.90کارخانه تهرانریال372.000ثبت
کلاف مفتول سیاه 3.0 الی 3.90کارخانه تهرانریال369.000ثبت
کلاف مفتول سیاه 4.0 الی 4.90کارخانه تهرانریال368.000ثبت
کلاف مفتول سیاه 5.0 الی 5.80کارخانه تهرانریال368.000ثبت
کلاف مفتول سیاه 6.0 الی 6.80کارخانه تهرانریال363.000ثبت

سیم مفتول سیاه

در این مطلب میخواهیم در مورد سیم مفتول سیاه ، انواع آن و همچنین در مورد کاربردهای این نوع مفتول بگوییم؛ لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

سیم مفتول نامی آشنا برای ما است و بسیاری از افراد کم و بیش از آن ها استفاده کرده اند اما تنها برخی از افراد انواع مختلف آن را میشناسند و با کاربردهای آن ها آشنا هستند.

سیم مفتول سیاه محصولی نیمه پایانی هستند که از انجام عملیات نورد و کشش روی شمش های فولادی کم کربن ساخته میشوند و سطح مقطع آن ها بین 0.4 تا 4 میلی متر و با توجه به کاربرد آن متغییر است.

گفتیم که سیم مفتول ها محصولی کاملا نهایی نیستند به همین دلیل به عنوان متریال خام در کارخانجات مورد استفاده قرار میگیرند.
بدون شک سیم مفتول ها جزو پرکاربردترین سیم ها برای صنایع مختلف هستند.

سیم مفتول ها به دلیل داشتن دو ويژگی بسیار مهم نرمی و انعطاف پذیری بالا، در صنعت ساخت و ساز و صنایع مختلف دیگر بسیار پرکاربرد هستند.

سیم مفتول ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فردی دارد.

ما در این مطلب میخواهیم در نوعی از سیم مفتول ها به نام سیم مفتول سیاه بگوییم و ویژگی ها و کاربردهای آن را بررسی کنیم.

سیاه

مفتول سیاه چیست؟

مفتول سیاه  نوعی مفتول است که از مفتول های سخت صنعتی که در دماهای بسیار بالا تا 900 درجه سانتی گراد در کوره آنیل حرارات دیده و به اصطلاح پخته شده است، ساخته میشوند.

مفتول سیاه اگرچه در معرض حرارت بسیار بالا قرار گرفته است اما خواص شیمیایی آن بدون تغییر مانده است اما خواص مکانیکی و فیزیکی آن تغییر می کند و به خاطر رنگ سیاهی که دارد به این نام شناخته میشود.

مفتول سیاه به دلیل مقاومت بسیار بالا، انعطاف پذیر بودن و نرمی که دارد اغلب برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار میگیرد زیرا شکل پذیری آن به سهولت انجام میشود و کار کردن با آن بسیار راحت است.
مفتول های سیاه در قطرها و اندازه های متفاوت ساخته میشوند و بر اساس ضخامتی که دارند کاربردهای متفاوتی دارند.

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم مفتول سیاه به سیم آرماتور بندی نیز معروف است؛ در ساختمان سازی برای ثابت نگهداشتن میله ها درون بتن از سیم مفتول سیاه استفاده میشود زیرا بسیار نرم و انعطاف پذیر است و به راحتی به دور میلگردها تابیده میشود و آن ها را بدون لغزش درون بتن نگه میدارد.

اما کاربردهای مفتول سیاه بیش از این هاست؛
سیم مفتول سیاه در کشاورزی برای مرتبط ساختن ادوات به کار می رود.
از سیم مفتول سیاه در صنعت کشتی سازی و خودرو سازی، ساخت پیچ، الکترود، میخ، پرچ توری، انواع قفسه و توری نیز استفاده میشود.
سیم مفتول سیاه به دلیل مقاومت بالایی که دارد برای ساخت انواع قفس برای حیوانات و پرندگان نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد دیگر این نوع مفتول ها برای قالب بندی، بسته بندی و نجاری و کار با چوب است.

نکته ای که در مورد مفتول سیاه باید عنوان شود این است که این نوع مفتول ها هیچ پوششی ندارند به همین دلیل در مقابل خوردگی ضعیف عمل می کنند و اگر در هوای آزاد یا محیط مرطوب باشند ممکن است زنگ بزنند.

انواع مفتول سیاه

مفتول سیاه

گفتیم که مفتول های سیاه در ضخامت های مختلف ساخته میشوند و هر کدام از آن ها کاربرد مشخصی دارد.

سیم مفتول سیاه در بازار دو نوع است؛ ایرانی و چینی.

مفتول سیاه ایرانی خود در دو نوع فابریک و غیر فابریک ساخته میشود؛ نوع فابری این مفتول ها از نورد و کشش میلگردهای فولادی ساخته میشوند اما نوع غیر فابریک از ضایعات آهن و تسمه های فلزی ساخته میشوند.

مفتول سیاه نوع فابریک بسیار مقاوم است، به خاطر انعطاف بالایی که دارد به راحتی شکل می پذیرد و نرم است.

اما نوع غیر فابریک اگر چه قیمت کمتری دارد اما مقاومت و انعطاف پذیری آن به اندازه ی نوع فابریک نیست.

مفتول سیاه چینی که این روزها به سختی در بازار پیدا میشود میتواند دماهای بسیار بالا را تحمل کند و ضخامت آن در همه ی قسمت ها یکسان است و نرم و شکل پذدیر است؛ اما این مفتول ها قیمت بالایی دارند.

انواع سیم مفتول سیاه از نظر ضخامت

- مفتول های سیاه با قطر 1.2 تا 1.7 میلی متر برای آرماتوربندی استفاده میشوند زیرا به راحتی تابیده و خم میشوند. بهترین نوع مفتول برای آرماتوربندی مفتول سیاه سایز 1.5 است.

- مفتول های سیاه با قطر 2 تا 2.5 میلی متر که بسیار نرم هستند برای قالب سازی بهترین گزینه هستند.

- سیم مفتول های سیاه با قطر 3 تا 5 میلی متر نیز کاربردهای متفاوتی دارند و اغلب برای بسته بندی، ساختمان سازی، مجسمه سازی و ... به کار برده میشوند.

تولید مفتول سیاه

برای تولید سیم مفتول سیاه ابتدا باید بیلت های فولادی را طی فرآیند کشش و نورد در دمای بیش از 900 درجه سانتی گراد حرارت داد و با دستگاه های کشش مفتول مخصوص ضخامت آن ها را کمتر کرد. مفتول خام در عملیات نورد سرد به ضخامت مورد نظر می رسد اما باید توجه داشت که چنین مفتولی مناسب برای گره زدن و تاباندن نیست زیرا بسیار سفت و شکننده است و باید در کوره های آنیل حرارت ببینند و پخته شوند تا چنین قابلیتی به دست آورند.

برای پختن مفتول های خام آن ها را به صورت کلاف در آورند و با جرثقیل های بزرگ درون کوره داغ که دمای آن 900 درجه است مفتول ها را روی هم قرار می دهند و روی کوره را می بندند تا زمانی که رنگ مفتول ها کاملا سرخ شود.

در آخر نیز آن ها را از کوره خارج می کنند تا خنک شوند.
مفتول سیاه آماده شده باید به صورت کویل یا کلاف بسته بندی شوند تا پیچیدن و جابجایی آن ها راحت باشد. باید مفتول ها را به خوبی روی هم فشرده کرد تا فضای کمتری اشغال کنند، سپس با تسمه فولادی بسته شوند.

مفتول های کویل شده را با دو یا چهار تسمه فولادی به صورت عرضی به صورت کلاف می بندند سپس آن ها را حمل یا نگهداری می کنند.

قیمت مفتول سیاه

مفتول های مسوار به سه دسته کلاف، شاخه و قرقره تقسیم بندی میشوند:

مسوارهای نوع کلاف به مفتول هایی گفته میشود که پس از تولید آن ها را به صورت کلاف های با وزن های مختلف از 15 کیلوگرم تا 100 کیلوگرم دسته بندی می کنند. قیمت کلاف ها با توجه به وزن هر کلاف متغییر است.

مفتول مسوار شاخه ای مفتول هایی هستند که به کمک دستگاه مخصوص تاب گیری میشوند و به صورت شاخه شاخه و در ابعاد مختلف دسته بندی می کنند. مفتول مسوار شاخه ای در اندازه های 20 تا 100 سانتی متر برش داده میشوند و بر اساس وزن هر دسته آن ها را قیمت گذاری می کنند.

مفتول مسوار قرقره ای نیز نوعی از مفتول ها هستند که به دلیل ظرافت و نازکی شان دور قرقره پیچیده میشوند.

کلاف مفتول سیاه

قیمت مفتول سیاه و به طور کلی همه محصولاتی که از مفتول ها ساخته میشوند مدام در نوسان هستند زیرا متریال اصلی برای ساخت آن ها که آهن و فولاد است هرروز تغییر می کند و نمی توان قیمت ثابتی را برای این محصولات تعیین کرد اما میتوان گفت که قیمت مفتول سیاه تحت تاثیر چه عواملی است.

 • قیمت میلگرد در بازار به عنوان ماده اولیه ساخت مفتول میتواند معیار تعیین کننده قیمت مفتول سیاه باشد.
 • نوع وایرود سازنده میلگرد، کشور سازنده و برند نیز میتواند بر قیمت این محصولات تاثیر بگذارد.
 • نوع سیم مفتول سیاه و اینکه از نوع فابریک است یا غیر فابریک نیز بر قیمت این محصولات اثر میگذارد.
 • وزن کلاف ها نیز میتواند در قیمت گذاری این محصولات مهم باشد.
 • همچنین میزان نرمی این مفتول ها ممکن است در قیمت نهایی آن ها اثر بگذارد.
مفتول سیاه شاخه 1024x1024 1

وزن توری پرسی با مفتول سیاه

گفتیم که یکی از کاربردهای مفتول سیاه، ساخت انواع توری از آن هاست.

یکی از محصولاتی که از مفتول سیاه ساخته میشود توری پرسی است؛ توری پرسی نوعی سیم مفتول یک پارچه سیمی با چشمه های مربع یا مستطیل شکل است که تار و پود آن به هم تابیده شده و نیاز به جوشکاری برای اتصال تار و پود در محل مقاطع نیست.

برای ساخت چشمه ها به شکل مربع یا مستطیل آن ها را جوش می دهند یا پرس می کنند اما یکی از مزیت های این نوع توری ها این است که عملیات جوشکاری خیلی کم روی آن ها انجام می شود.

توری های پرسی بسیار شبیه به توری های جوشی هستند زیرا این نوع توری ها نیز دارای میله های عمودی و افقی هستند و شکل چشمه های آن ها مربع و مستطیل است اما تفاوت هایی نیز دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

توری های پرسی با مفتول های ساخته میشوند که قبل از بافت به صورت یکنواخت حالت موج سینوسی گرفته اند و در هم تنیده میشوند و قفل میشوند.
بافته شدن مفتول های سیاه مواج به یکدیگر باعث بالاتر رفتن استحکام و ثبات توری های پرسی میشود و زمانی که این مفتول ها در هم تنیده میشوند دچار لغزش نمی شوند و بسیار ایستا هستند.

توری های پرسی در شرایط آب و هوایی مختلف بسیار مقاوم هستند و به دلیل سطح صافی که دارند ظاهر خوبی نیز دارند.
توری های پرسی که از مفتول های سیاه ساخته میشوند بسیار انعطاف پذیر هستند و در برابر مواد اسیدی و بازی و شیمیایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

وزن توری پرسی با مفتول سیاه با توجه به اینکه به شکل ورق های مستطیلی شکل در ابعاد 1*2 ساخته میشوند به طور میانگین بین 6.5 تا 12.5 کیلوگرم است و به همین ترتیب میتوان وزن توری های با ابعاد بالاتر را نیز محاسبه کرد.
مفتول های سیاهی که برای ساخت توری های پرسی مورد استفاده قرار میگیرند معمولا بین 3 تا 5 میلی متر ضخامت دارند و چشمه های آن ها مطابق با نیاز مشتری میتواند 2*2، 4*4 و 5*5 نیز ساخته شود.

کارخانه سیم مفتول سیاه

با توجه به کاربردهای بسیار زیاد سیم مفتول سیاه در صنایع مختلف کارخانه های بسیاری در سراسر دنیا در زمینه ساخت این محصولات فعالیت می کنند در کشور ما نیز کارخانه های زیادی در تلاش هستند تا محصولات با کیفیت را در اختیار هموطنان محترم قرار دهند.

شاید تعدد بالای کارخانه های ساخت انواع سیم مفتول خریدار را دچار سردرگرمی کند و خریدار نمی تواند همه ی کارخانه ها و محصولات آن ها را با یکدیگر مقایسه کند و بهترین را از بین آن ها انتخاب کند اما ما در ادامه ویژگی های یک کارخانه سیم مفتول را خواهیم گفت و امیدواریم بتواند به شما برای انتخاب بهترین کارخانه تولید محصولات مفتولی کمک کند.

کارخانه تولید سیم مفتول و محصولات مفتولی باید چنین ویژگی هایی داشته باشد:

 • تجربه و سابقه کاری برای هرکارخانه تولیدی میتواند به عنوان یک امتیاز مثبت محسوب شود؛ هرچقدر تجربه و سابقه کاری یک کارخانه بالاتر باشد نشان دهنده این است که محصولات این کارخانه مورد استقبال قرار گرفته است.
 • دانش فنی کارکنان و پرسنل کارخانه تولید سیم مفتول بیش از هر مورد مهم است.
 • استفاده از دستگاه ها و تجهیزات به روز و پیشرفته قطعا یکی از ویژگی های کارخانه تولیدی خوب است؛ برای مثال در کارخانه تولید سیم مفتول استفاده از دستگاه های کشش و اسپویلر پیشرفته میتواند به بالاتر رفتن کیفیت محصولات کمک کند.
 • تولید محصولات باکیفیت و به روز یکی دیگر از ویژگی های یک کارخانه تولید کننده سیم مفتول است.
سیاه 2 1024x1024 1

حال با دانستن ویژگی های یک مجموعه تولید کننده ی خوب میخواهیم یکی از برترین کارخانه های تولید کننده انواع سیم مفتول را به شما معرفی کنیم.
یکی از مجموعه های تولید کننده انواع سیم مفتول های با کیفیت مجموعه فولکا است؛ این مجموعه انواع مفتول و توری را با کیفیت بالا و قیمت مناسب تولید کرده و در اختیار خریداران محترم قرار می دهد.

مجموعه فولکا علاوه بر فروش انواع سیم مفتول ها، قیمت سیم مفتول مسی و انواع دیگر سیم مفتول ها مانند مفتول مسوار،مفتول گالوانیزه، مفتول اسید شور و …. را به صورت به روز در اختیار خریداران محترم قرار خواهد داد.
صنایع مفتولی کیانی با پیشینه ای از سال ۱۳۴۵ در راستای بازرگانی و تولید انواع فنر و فروش مفتول های صنعتی در خیابان پامنار تهران تاسیس گردید  و در سال ۱۳۷۵ در راستای حمایت از تولیدات داخلی نمایندگی کارخانه های داخلی را دریافت نمود و سپس برای ارایه خدمات بهتر در کمترین زمان ممکن به شما مشتریان عزیز در شهرک صنعتی شمس آباد کارخانه ای در صنایع کشش مفتول راه اندازی کرد و همچنین در سال ۹۷ شروع فعالیت خود را با نام تجاری فولکا آغاز نمود.
شرکت فولکا به جهت اعتمادسازی بیشتر مشتریان در قبال خرید از این شرکت ، کلیه سفارشات را از لحظه تولید تا بارگیری ، حمل و نقل و ارسال به مقصد مورد نظر مشتری ، توسط کارشناسان مجرب خود ، زیر نظر داشته و در هر مرحله بررسی می کند که محصولات طبق درخواست مشتری تولید و ارسال شوند تا با بهترین کیفیت تحویل مشتری گردد.

سوالات متداول

مفتول سیاه یا مفتول آرماتوربندی نوعی مفتول است که از مفتول های سخت صنعتی که در دماهای بسیار بالا تا ۹۰۰ درجه سانتی گراد در کوره آنیل حرارات دیده و به اصطلاح پخته شده است، ساخته میشوند.

 • – مفتول های سیاه با قطر ۱.۲ تا ۱.۷ میلی متر برای آرماتوربندی استفاده میشوند زیرا به راحتی تابیده و خم میشوند. بهترین نوع مفتول برای آرماتوربندی مفتول سیاه سایز ۱.۵ است.
  – مفتول های سیاه با قطر ۲ تا ۲.۵ میلی متر که بسیار نرم هستند برای قالب سازی بهترین گزینه هستند.
  – سیم مفتول های سیاه با قطر ۳ تا ۵ میلی متر نیز کاربردهای متفاوتی دارند و اغلب برای بسته بندی، ساختمان سازی، مجسمه سازی و … به کار برده میشوند.
1 1 رای
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جلالی فر

میشه از مفتول سیاه برای آرماتوربندی استفاده کرد؟

ادمین

با سلام و وقت بخیر..خیر به دلیل سختی مفتول سیاه این امکان وجود ندارد.شما باید از مفتول آنیل شده یا همان سیم آرماتوربندی استفاده کنید.