ما را دنبال کنید

بزرگترین بازار سیم و مفتول
بزرگترین بازار سیم و مفتول

مفتول آنیل شده (سیم آرماتور بندی)

ارسال به سراسر کشور

ارائه فاکتور رسمی

فروش حضوری

تاریخ بروزرسانی 11 مهر 1401
نام محصولضخامتنوعبسته بندیمحل بارگیریقیمت روزوزن ( کیلوگرم )ثبت سفارش
مفتول 1.2 سیاه آنیل | آرماتوربندی صادراتی1.2فابریک20 کیلوییکارخانه تهران237,000 
ثبت
مفتول 1.5 سیاه آنیل | آرماتوربندی1.5فابریک15 کیلوییکارخانه تهران230,000 
ثبت
مفتول 1.5 سیاه آنیل | آرماتوربندی1.5کنارهفله ایکارخانه تهران
ثبت
مفتول 1.5 سیاه آنیل | آرماتوربندی1.5فابریکفله ایکارخانه تهران
ثبت
مفتول 1.5 سیاه آنیل | مناسب کشش1.5فابریک100 کیلوییکارخانه تهران233,000 
ثبت
مفتول 2.5 سیاه آنیل | قالب بندی2.5فابریک20 کیلوییکارخانه تهران222,000 
ثبت
مفتول 2.5 سیاه آنیل | قالب بندی2.5فابریک15 کیلوییکارخانه تهران230,000 
ثبت
مفتول 3.0 سیاه آنیل | بسته بندی3.0فابریک30 کیلوییکارخانه تهران225,000 
ثبت
مفتول 4.0 سیاه آنیل | عدل بندی4.0فابریک30 کیلوییکارخانه تهران225,000 
ثبت

سیم آرماتوربندی

در این مطلب میخواهیم درمورد سیم آرماتوربندی و ویژگی های آن بگوییم و با کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم؛ لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.
آرماتور بندی اصطلاحی آشنا در صنعت ساختمان سازی است که در اولین قدم ها برای بنا کردن یک سازه به آن احتیاج پیدا میکنید پس به هیچ عنوان نمی توان اهمیت آن را نادیده گرفت.
اگرچه در حال حاضر برای ساختمان سازی میتوان از مصالح به روزتر و پیشرفته تر استفاده کرد که کار با آن ها ساده تر پیش می رود اما هنوز هم بتن و فولاد به عنوان دو عنصر مقاوم در ساختمان سازی به کار می روند.
فولاد و بتن اگر کنار یکدیگر قرار بگیرند یک ترکیب مقاوم و پایا به نام بتن آرمه را پدید می آورد که خواص هردو عنصر در آن وجود دارد و بتن به خوبی با فولاد مسلح میشود.
بتن اگرچه در برابر فشار مقاومت بالایی دارد اما مقاومت آن در برابر کشش و نیروهای جانبی چندان بالا نیست و استحکام ندارد اما اگر بتن را به کمک میلگرد ها و خاموت ها مسلح کرد، بسیار مستحکم میشود. وظیفه ی سیم آرماتوربندی نگهداشتن میلگردها درون بتن با همان آرایش خاص است؛ سیم آرماتور بندی میلگردها را درون بتن نگه میدارد تا به خوبی تثبیت شوند.

به دلیل پایداری و مقاومت بسیار بالای بتن آرمه هنوز هم در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار میگیرد.
البته باید گفت که سیم آرماتوربندی تنها برای عملیات آرماتور بندی مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه برای ساخت انواع قفسه، الکترود، قالب سازی و پانل نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

سیم آرماتوربندی - foulka.com

حال برای اینکه بدانید این سیم مفتول از چه جنسی است؟ چه ویژگی هایی دارد و کاربردهای آن در صنعت چیست باید ادامه ی مطلب را مطالعه فرمایید.

نمودار تغییرات قیمت مفتول آرماتوربندی 1.5

سیم آرماتوربندی چیست؟

سیم آرماتوربندی از جنس فولاد نرم یا مفتول گالوانیزه نشده است که کاربردهای بسیاری در صنعت دارد.

سیم آرماتوربندی - foulka.com

در واقع سیم آرماتوربندی طی فرآیند آنیل شدن یا پخته شدن،در دمای بین ۷۵۰ تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد حرارت دیده و در شرایط خلاء در کوره مخصوص تا زمانیکه خصوصیات شیمیایی خود را از دست ندهد پخته و تولید می شود. از لحاظ فیزیکی و مکانیکی دچار تغییراتی میشود که باعث نرم و انعطاف پذیرتر شدن آن میشوند؛ که آن را نسبت به مفتول سختی که در صنعت استفاده میشود انعطاف پذیرتر می کند.
سیم آرماتوربندی از قطر 1.2 تا 5 میلی متر تولید میشود؛ قطر و ضخامت این سیم ها تعیین کننده ی نوع کاربرد آن هاست و به دلیل تنوع در قطر و ضخامت، بر اساس کاربردشان نام گذاری میشوند.
سیم آرماتور بندی در دو نوع فابریک و تسمه ای تولید و عرضه میشوند؛ هر دو نوع این سیم ها دارای خواص، کاربرد و کیفیت متفاوت هستند.
برای ساخت مفتول های از نوع فابریک میلگردهای با قطر 6.5 را به کمک دستگاه های کشش، تحت کشش قرار می دهند تا قطر آن ها کم و کمتر شود و قطر آن ها به اندازه 4.5 برسد.
در مرحله بعد ساخت این مفتول ها مجددا میلگردهای با قطر 4.5 آنقدر تحت کشش قرار میگیرند که قطر آن ها به 1.5 برسد.
مفتول های تسمه ای، برخلاف مفتول های فابریک از ضایعات و ورقه های آهنی ساخته میشوند و برای تبدیل کردن آن ها به سیم آرماتوربندی از روش های نورد و کشش استفاده میشود.

اگر مقاومت سیم های تسمه ای در مقایسه با سیم های فابریک کمتر باشد چندان دور از انتظار نیست زیرا آن ها را از ضایعات تولید می کنند.
البته ناگفته نماند قیمت سیم های تسمه ای کمتر از نوع فابریک است.

ویژگی های سیم آرماتوربندی

سیم مخصوص آرماتوربندی با اینکه بسیار انعطاف پذیر است اما دچار پیچ خوردگی و شکستگی نمیشود و مقاومت پیچشی بالایی دارد به همین خاطر است که پیچاندن آن دور میلگردها کار بسیار آسانی است.

یکی از ویژگی های سیم آرماتوربندی این است میتواند میلگردها را درون بتن متصل نگه دارد به طوری که هیچ لغزشی نداشته باشند و براساس نقشه ی طرح شده ثابت بمانند.

به کمک یک انبردست میتوان سیم را به دور میلگرد به اندازه دلخواه بپیچانید.

سیم آرماتوربندی علاوه بر انعطاف بالا، به دلیل مقاومتی که در برابر خوردگی و زنگ زدگی از خود نشان می دهد دوام بالایی نیز دارد.

سیم آرماتوربندی - foulka.com

انواع گره سیم آرماتوربندی

آرماتوربند برای مهار میلگردها میتواند سیم ها را به 4 روش گره بزند که هر کدام از آن ها مصارف مختص خود را دارند.

  • گره پشت گردنی
به جهت اتصال و استحکام محکم تر ستون ها و تیرهای عمودی از این روش گره زنی سیم های آرماتوربندی استفاده میشود.
  • گره مفتول صلیبی
این نوع گره برای میلگردهایی که قطر زیادی دارند و نیاز است به خوبی مهار شوند، همچنین برای میلگردهایی که نقاط اتصال محدود دارد مناسب است. گره زدن به روش صلیبی به خوبی میلگردها را تثبیت می کند و استحکام آن ها را بالا می برد.
  • گره ساده یا لغزان
 این روش گره زنی که سخت نیست و به سادگی و بدون پیچیدگی انجام میشود، برای سطوح افقی مثل سقف و فنداسیون کاربرد دارد و برای گره زدن و شکل دادن یک صفحه ی بتنی روی میلگردهای افقی و عمودی که نسبت به یکدیگر زاویه قائمه دارند مناسب است.
  • گره مفتول اصطکاکی

گره زدن به این روش از هرگونه لغزش و انحراف میلگردها جلوگیری می کند، این نوع گره برای دیوارهای بتنی و ایجاد صفحات عمودی برای اتصال میلگردها و ایجاد شبکه بسیار کاربردی است.

روش بستن میلگردها در گره ها

تنها دو روش برای بستن میلگردها در گره ها وجود دارد، روش ضربدری و روش کراواتی.

سیم آرماتوربندی - foulka.com

روش ضربدری

بسیار ساده است، تنها باید میلگردها را روی یکدیگر قرار داده و سیم را از زیر و روی میلگردها به شکل ضربدر رد کنید و به کمک یک انبردست سیم ها را به یکدیگر گره بزنید و محکم کنید و گره ایجاد شده را به طرف داخل خم کنید.

در روش کراواتی

نیز میلگردها را کنار هم قرار می دهند و سیم را از زیر رد کرده و از کنار میلگرد بالایی عبور می دهند و پس از پایان کار به خوبی آن ها را با انبردست محکم می کنند.

نکات مهم قبل از تهیه سیم آرماتوربندی

قبل از خرید هر محصولی بهتر است با کارشناسان همان حوزه مشورت کنید، زیرا این افراد میتوانند بهترین گزینه برای خرید را به شما پیشنهاد دهند. برای خرید سیم آرماتور بندی بهتر است ویژگی های آن ها را بشناسید؛ سیم آرماتوربندی خوب نوعی است که وقتی به دور میلگردهای فولادی پیچیده میشود علاوه بر انعطاف پذیری و نرمی مناسب، مقاومت کششی بالایی داشته باشد. این ویژگی به آرماتوربند اجازه می دهد که سیم را با حداکثر کشش دور میلگردها بپیچد و گره بزند؛ اگر غیر از این باشد و گره زنی به خوبی انجام نشود ممکن است میلگردها دچار لغزش شوند و از جای اصلی خود منحرف شوند. همانطور که میدانید هدف از استفاده از سیم آرماتور بندی برای تثبیت میلگردها درون بتن است. نکته ی مهم دیگری که باید هنگام تهیه سیم آرماتوربندی در نظر داشته باشید این است که این سیم ها باید از متریال با کیفیت و مرغوب ساخته شده باشند و عملیات پختن یا آنیل کاری به طور صحیح روی آن ها انجام گرفته باشد، در غیر اینصورت استفاده از آن ها ارزش چندانی ندارد و هدف اصلی که تثبیت و بالا بردن مقاومت میلگردهاست حاصل نمی شود.

به بالای صفحه بردن