اخبار

عرضه کل زنجیره تولید فولاد در بورس کالا

کل زنجیره تولید فولاد در بورس کالا

دنیای معدن: تمامی زنجیره های تولید فولاد ضروری است در بورس عرضه شود تا از ایجاد انحصار جلوگیری شود، با تحقق این مهم تمام حلقه های زنجیره در دسترس همگان قرار می گیرد؛ زیرا در صورت وجود انحصار در یک حلقه زنجیره تولید فولاد، تولید سایر محصولات با مشکل روبه رو می شود.

به گزارش دنیای معدن، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره وضعیت بازار فولاد، گفت: در زنجیره تولید فولاد، تولیدکنندگان عمده و انبوه کشور مجموعه های دولتی و خصولتی هستند و اگر در زنجیره تولید فولاد یکی از حلقه های زنجیره در انحصار یک تولیدکننده باشد، این تولیدکننده به راحتی می تواند تمام زنجیره را دچار مشکل کند. به طور مثال در حال حاضر عرضه آهن اسفنجی کاهش یافته در واقع تولیدکننده انبوه، آهن اسفنجی موردنیاز خود را تامین می کند و عرضه ای به بازار ندارد در نتیجه کل زنجیره دچار مشکل شد.

علی جدی افزود: باید تمامی زنجیره های تولید فولاد در بورس عرضه شود تا از ایجاد انحصار جلوگیری شود، با تحقق این مهم تمام حلقه های زنجیره در دسترس همگان قرار می گیرد؛ زیرا در صورت وجود انحصار در یک حلقه زنجیره تولید فولاد، تولید محصولات مرحله بعدی زنجیره با مشکل روبه رو می شود.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: قیمت شمش فولاد در برخی واحدهای تولیدی که دارای آهن اسنفجی هستند از خود آهن اسفنجی کمتر است با این شرایط تولید شمش فولاد در واحدهایی که آهن اسنفجی ندارند، به صرفه نیست و توجیهی ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: در طرح توسعه، تولید و نظارت زنجیره فولاد که در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تدوین شده، فولاد باید در بورس عرضه شود با این روش بازار کالاهای پایه ای به دقت رصد می شود و از رانت برخی تولیدکنندگان عمده که بخش زیادی از آنها دولتی هستند، جلوگیری می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها