اخبار

آینده مبهم سنگ آهن در جهان

آهن 1024x652 1

معاون فروش فولاد خراسان گفت: بازار فولاد ایران و جهان درسال جدید میلادی ۲۰۲۲ با کمبود تقاضا مواجه است و نمی‌‍توان انتظار رشد چشمگیر قیمتی در زمینه فولاد داشت.

 

به گزارش روزگارمعدن، حسین بختیاری  آینده صنعت فولاد را درسال جدید میلادی ۲۰۲۲ درایران و جهان متفاوت بیان کرد و افزود: تولید محصولات فولادی در داخل کشور با مشکلاتی مانند تامین انرژی برق و گاز گره خورده است و بنظر می‌رسد فقط بخشی از ظرفیت‌های اسمی فولاد در سال ۱۴۰۱ یا۲۰۲۲ قابل تحقق است و بطورکامل و حتی همانند سال قبل نخواهد بود. وی ادامه داد: نبود زیرساخت بهینه، غفلت از توسعه و تجهیزات به روز موجب کاهش تولید چشمگیر محصولات فولادی شده است به گونه‌ای که دیگر نمی‌توانیم حجم تولیدات فولادی کشوررا به اندازه تولیدات سال قبل برسانیم.

 

معاون فروش فولاد خراسان گفت: تقاضای محصولات فولادی در بازارهای جهانی با توجه به سیاست‌های چین در تولید مسکن در پایین آمده وهمین امر سبب شده است که ریتینگ فولاد در بازارهای جهانی با توجه به کاهش تقاضا افت کند وادامه شرایط چنین بازاری بستگی زیاد به ادامه سیاست‌های دولت چین دارد.

 

بختیاری افزود: اگر چنین سیاستی درسال ۲۰۲۲ ادامه پیدا کند قطعا بازار فولاد جهان با کمبود تقاضا مواجه خواهد بود و نباید انتظار رشد قیمتی چشمگیری در زمینه فولاد داشته باشیم و به احتمال قوی قیمت‌های فعلی حداقل در ابتدای سال باقی خواهد بود ولی اگر دولت چین رویه‌اش را عوض کند نرخ محصولات فولادی نیز تغییرروبه رشدی خواهد داشت. وی ادامه داد: سیاست‌های مسکن دولت چین محدود شدن طرح‌های ساختمانی و عمرانی و کاهش تقاضای محصولات فولادی را در پی داشت که مجموع این عوامل باعث کاهش نرخ محصولات فولادی به ویژه در یکی دو ماه گذشته بطور چشمگیر در نرخ فولاد شد.

 

این فعال صنعتی نرخ سنگ آهن و آهن اسفنجی را در سال جدید میلادی تابع سیاست‌های تولیدکننده این دو محصول دانست و گفت: عمده تولیدکنندگان آهن اسفنجی در ایران و هند قرار دارند و نرخ آهن اسفنجی هم تابع سیاست‌های این دو کشور است، با توقف فعالیت برخی فولادسازان در تابستان و مازاد آهن اسفنجی، نرخ آهن اسفنجی کاهش یافت و شاهد افت قیمت‌های جهانی هم بودیم.

 

بختیاری افزود: عمده تولیدات فولادسازان یعنی حدود ۷۵ درصد فعالیت آنها از طریق کوره بلند است و فقط ۲۵ درصد از طریق احیا مستقیم و آهن اسفنجی فولاد تولید می‌کنند و در تولید ۲۵ درصد هم سیاست‌های هند و ایران تاثیر‌گذار است از این رو بنظرمی‌رسد نرخ آهن اسفنجی سال آینده میلادی کاهشی باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها